Skutki uboczne farmakologii

Skutki uboczne farmakologii

Leki przeciwdepresyjne przepisywane na receptę to często najskuteczniejszy sposób na szybką i znaczną poprawę stanu zdrowia pacjenta. Jak każde lekarstwa, tak i popularne antydepresanty także mogą mieć skutki uboczne. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie skutki uboczne mają antydepresanty?

Współcześnie psychiatrzy przepisują bardzo różne leki na depresje, a każde z nich mogą potencjalnie wiązać się z przeróżnymi skutkami ubocznymi. Wśród nich do najpowszechniej występujących zaliczyć można:

  • Zaburzenia snu – u jednych pacjentów może to objawiać się bezsennością, a u innych wręcz przeciwnie.
  • Zmiany wagi – po antydepresantach część pacjentów może odczuwać wzmożony apetyt, co prowadzi do wzrostu masy ciała. Inni uskarżają się zaś na to, że ich apetyt uległ znacznemu zmniejszeniu.
  • Dysfunkcje na tle seksualnym – leki przeciwdepresyjne mogą obniżyć poziom libido.
  • Problemy przewodu pokarmowego – jedni pacjenci uskarżają się na biegunkę, podczas gdy inni na zaparcia.
  • Uczucie przewlekłego zmęczenia – przykładowo niektórzy pacjenci po antydepresantach mogą ciągle być senni.
  • Problemy skórne – niektórym pacjentom po lekach przeciwdepresyjnych doskwiera wysypka, czy też nadmierna potliwość.

Jeśli odczuwa się skutki uboczne po rozpoczęciu terapii antydepresantami, to należy skontaktować się z lekarzem.

Czy skutki uboczne są silne?

Skutki uboczne zażywania antydepresantów, jak i sama ich skuteczność to sprawa wysoce indywidualna. U jednej osoby dany lek przynosi szybką i dużą poprawę, podczas gdy u kogoś innego mogą one nie przynieść żadnych korzystnych efektów, a przy tym wywołać silne skutki uboczne.

Dość często w przypadku depresji konieczne jest wypróbowanie kilku leków, aby finalnie znaleźć ten, który jest skuteczny i pozbawiony silnych skutków ubocznych. Bardzo ważne jest także to, aby znaleźć optymalną dawkę danego lekarstwa. Oczywiście należy tu pamiętać, że proces leczenia i wybór lekarstw jest ustalany przez lekarza psychiatrę.

Czy skutki uboczne są tymczasowe?

Skutki uboczne związane z przyjmowaniem leków depresyjnych mogą, lecz nie muszą być tymczasowe. Czasem zdarza się, że są one silne w pierwszej fazie terapii, by później ich nasilenie zmalało, a po czasie nawet całkowicie ustąpiło. Zwykle też dopiero po pewnym czasie można zauważyć pozytywne skutki zażywania danego specyfiku. Z tego powodu nie zaleca się odstawienia leków przeciwdepresyjnych na początku terapii, jeżeli skutki uboczne mają co najwyżej umiarkowane nasilenie.

Kolejny raz należy jednak podkreślić, że tylko specjalista, czyli lekarz po analizie danego przypadku jest w stanie stwierdzić, czy i kiedy można odstawić leki.

Jaka jest przyszłość leków antydepresyjnych?

Warto zauważyć, że jak na standardy szeroko pojętej medycyny, leki przeciwdepresyjne mają dość krótką historię. Ponadto działają one w mózgu, czyli chyba najbardziej skomplikowanym narządzie w ludzkim ciele.

W ostatnich dziesięcioleciach pojawiało się więc wiele nowych leków przeciwdepresyjnych, a sposób ich działania staje się coraz lepiej zrozumiały. Niemal z pewnością pojawi się jeszcze wiele nowych lekarstw na depresję. W przyszłości takie lekarstwa powinny więc być jeszcze skuteczniejsze, a przy tym ilość i nasilenie skutków ubocznych przez nie powodowanych powinny być coraz mniejsze.

writers