Rola psychologa w depresji

Rola psychologa w depresji

Depresja to choroba nietypowa. W jej przypadku cierpi przecież nie samo ciało, ale głównie umysł i dusza cierpiącego. Skuteczne leczenie tego schorzenia często opiera się nie tylko o lekarstwa, ale także o wizyty u psychologa.

Jak psycholog może pomóc w depresji?

Niemal każda depresja jest mniejszą lub większą tajemnicą, co zaś nie ułatwia jej pokonania. Podstawią powrotu do zdrowia psychicznego, jest bowiem znalezienie przyczyn powstania depresji. Praktyka pokazuje zaś, że nie zawsze jest to trudne. Bardzo często chorujący tak naprawdę nie wie, dlaczego popadł w depresję. Często okazuje się wtedy, że przyczyny stanów depresyjnych są skomplikowane, złożone, a ich źródła sięgają np. lat dzieciństwa.

Między innymi dlatego pomoc psychologa może okazać się niezwykle ważna. Wykwalifikowany i doświadczony specjalista będzie w stanie wspólnie z chorym znaleźć przyczyny schorzenia. Często też dzięki temu dana osoba jest w stanie zmienić sposób swojego myślenia, czy też podejścia do swojego życia i przeszłości, a co za tym idzie, uwolnić się od depresji.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to jedna z metod psychologów, którą mogą się oni posłużyć w przypadku osób z depresją. Wyodrębnić można jej kilka rodzajów, np. psychoterapia behawioralna oparta na sposobie zachowania, czy też psychoanaliza. Cele psychoterapii bywają dość różne, ale praktycznie zawsze mają wyeliminować błędne i szkodliwe dla danej osoby myśli, czy też działania.

Zajęcia psychoterapeutyczne są podzielone na wiele spotkań odbywających się w regularnych odstępach. Bardzo ważne jest to, by w ich czasie pacjent otworzył się na pomoc psychologa i był z nim w pełni szczerym.

Należy też mieć świadomość, że pomoc psychologa zwykle widoczna jest po długim czasie i np. spędzeniu dziesiątek godzin na psychoterapii. Choć pomoc psychologa często przynosi ulgę choremu, to może się jednak zdarzyć także to, że same wizyty u psychologa nie zawsze będą przyjemne. W ich trakcie często są bowiem poruszane trudne tematy.

Czym różni się pomoc psychologa od psychiatry?

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że do psychiatry idzie się po lekarstwa, a do psychologa po to, żeby porozmawiać. W leczeniu depresji stosuje się albo leczenie farmakologiczne, albo właśnie rozmowy z psychologiem. Często też łączy się obie te metody. Naturalnie, to, jaki sposób będzie najlepszy w danej sytuacji, wskazywane jest przez specjalistę, czyli psychiatrę.

To, która metoda okaże się skuteczna, jest bowiem silnie zindywidualizowaną sprawą. Jednej osobie pomoże więc sama farmakologia, a innej połączenie lekarstw z psychoterapią.

writers