Pieniądze a poziom szczęścia

Pieniądze a poziom szczęścia

Wszyscy ludzie chcą być szczęśliwi, a jednocześnie uczucie szczęścia często utożsamiane jest z zasobnością portfela. Psychologowie, socjolodzy, a nawet ekonomiści coraz częściej jednak uważają, że pieniądze naprawdę nie dają szczęścia.

Jak ilość pieniędzy wpływa na poziom szczęścia?

Ekonomia szczęścia to jedna z dość niszowych dziedzin nauki, która jednak zapewnia ciekawe wnioski na temat współczesnego człowieka, jak i całych społeczeństw. Z badań wynika, że pieniądze mogą zwiększyć poziom odczuwalnego szczęścia tylko do pewnego poziomu. Jeśli człowiek ma wystarczającą ilość środków do zapewnienia sobie podstawowych dóbr umożliwiających prowadzenie godnego życia, to przyrost zarobków już nie wiąże się z większym poczuciem szczęścia.

Innymi słowy, nie mając żadnych pieniędzy, rzeczywiście można być nieszczęśliwym. Wcale jednak nie trzeba być milionerem ani miliarderem, aby móc być w pełni zadowolonym z życia. Warto też zauważyć, że wśród bogatych i znanych ludzi problemy natury psychicznej także się zdarzają.

Co wpływa na poziom szczęścia?

Z większości badań naukowych wynika, że to brak nierówności oraz poczucie silnych więzi społecznych sprawia, że ludzie są szczęśliwi. Między innymi z tego powodu, to mieszkańcy Skandynawii zwykle są uważani za najbardziej zadowolonych z życia.

Niestety analizy wskazują także na to, że na poziom szczęścia duży wpływ mają też czynniki niezależne od ludzi. Przykładowo ciepły klimat, sprawia, że na ogół ludzie są szczęśliwsi. Między innymi z tego powodu mieszkańcy krajów karaibskich są wysoce zadowoleni i to pomimo tego, że nie osiągają wielkich zarobków.

Niektórzy badacze uważają zaś, że poziom odczuwalnego szczęścia zależy przede wszystkim od genów. Z tego punktu widzenia poziom szczęścia u każdego człowieka jest przez całe życie mniej więcej taki sam. Jeśli więc nawet wygrałoby się prawdziwą fortunę, to wzrost szczęścia ma tylko krótkoterminowy i przejściowy charakter.

Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek przynajmniej w pewnym stopniu wpływa na swoje szczęście. Czasem wystarczy drobna zmiana w swoim podejściu do życia, aby być dużo bardziej zadowolonym.

writers