Pokój dziecka a jego rozwój

Pokój dziecka a jego rozwój

Nie jest tajemnicą fakt, że wystrój wnętrza w którym często przebywamy wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie, a nawet na rozwój, jeśli mówimy o dzieciach kształtujących dopiero swoją osobowość. Jak urządzić pomieszczenie dla swoich pociech, aby mogły się w nim bawić, uczyć i odpowiednio rozwijać?

Zapewnij dziecku bezpieczną przestrzeń

Amerykański psycholog Abraham Maslow stworzył hierarchię potrzeb, według której człowiek nie może się ukształtować w poprawny sposób bez poczucia bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby dziecko przebywało w miejscu, w którym będzie się czuło komfortowo i w którym będzie mogło rozwijać swoją kreatywność.

Aby zapewnić maluchom przytulny “kąt”, można skorzystać z różnych elementów wystroju, do których należą między innymi: miękkie dywany dla dzieci, puszyste poduszki, mata do zabaw, kolorowe zasłony i oczywiście niezbędne pluszaki, które dzieci uwielbiają (nie tylko te najmłodsze).

Większość rodziców pewnie zdążyła już zauważyć, że ich maluchy lubią się chować i ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Aby ułatwić dziecku zabawę i miło je zaskoczyć, można zakupić mały namiot lub specjalne tipi, w którym dziecko poczuje się bezpiecznie i będzie się mogło wyciszyć.

Obudź w dziecku kreatywność

Dzieci z natury są ciekawskie i lubią poznawać świat, ale warto ułatwić im odkrywanie nowych zainteresowań i pobudzić ich kreatywność, dodając do pokoju ciekawe, funkcjonalne dodatki. Należą do nich na przykład dywany dla dzieci, które wyglądem przypominają miasto z lotu ptaka. Znajdują się na nich zielone przestrzenie i ulice, które mogą być torem jazdy dla zabawkowych samochodów. Ten kreatywny element wystroju spodoba się na pewno chłopcom, a także dziewczynkom, które poza lalkami sięgają też po zabawki na czterech kółkach.

Zadbaj o przestrzeń, która rozwija sensorycznie

Sensoryczne poznawanie świata przez dziecko, polega na odkrywaniu go poprzez zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Przy urządzaniu pokoju dla swoich pociech warto więc zadbać o elementy wystroju, które pobudzą wrażenia sensoryczne i będą miały wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Do tych potrzeb wykorzystać można m.in. miękkie dywany dla dzieci lub te bardziej szorstkie, wypukłe dekoracje na ścianach oraz zabawki wykonane z różnych materiałów.

Niezależnie od tego, na jaki styl wystroju się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, aby zachować w pokoju dziecięcym różnorodność i zadbać o odpowiednią ilość elementów pobudzających kreatywność naszych pociech.

writers