Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Po czym poznać wypalenie zawodowe?

W przypadku wielu stanowisk praca jest wielkim wyzwaniem intelektualnym i psychicznym. To zaś po pewnym czasie może prowadzić do tzw. wypalenia zawodowego. Czym ono jednak tak naprawdę jest i jakie są jego charakterystyczne objawy?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Przebieg wypalenia zawodowego może być bardzo różny, a wiele zależy tu od osobowości i podejścia do życia danej osoby. Wypalenie zawodowe dość często dotyczy ludzi, dla których praca jest praktycznie całym życiem. Przez lata potrafią być oni wzorowymi pracownikami, którzy ciężką pracą pokonują kolejne szczeble kariery. Niestety kosztem tego często są niepowodzenia w życiu prywatnym i rodzinnym. W pewnym momencie może pojawić się z tego tytułu ogromny żal prowadzący właśnie do wypalenia zawodowego.

Wypalonego pracownika często poznać można po jego podejściu do pracy i osiąganych wynikach, które ulegają nagłemu i znacznemu obniżeniu. Wypalony pracownik przestaje po prostu lubić zajęcie, które wcześniej przyniosło mu ogromną satysfakcję. Zaczyna się więc spóźniać do pracy, chętniej bierze urlopy oraz unika kontaktów z klientami, czy też współpracownikami.

W takich przypadkach pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, na czym polega wypalenie zawodowe. Nadmierna krytyka takiego pracownika często prowadzi bowiem tylko do dalszego pogłębiania się problemu.

writers