Jak stać się przywódcą?

Jak stać się przywódcą?

O niektórych mówi się, że są urodzonymi przywódcami z wielką charyzmą. Wielu ludzi jednak nie czuje się pewnie w roli przywódcy. Na szczęście liczne przykłady pokazują, że praktycznie każdy może rozwinąć swoje umiejętności przywódcze.

Przywódca, czyli kto?

Wbrew pozorom trudno jest zdefiniować osobę przywódcy. Z pewnością to, kogo się za niego uważa, zależne jest od okoliczności. Sami ludzie powszechnie uważani za wielkich przywódców w historii bywali odmiennymi osobowościami. Wielkimi przywódcami byli np. Winston Churchill i Napoleon, ten pierwszy nie stronił od używek i cechowało go oryginalne poczucie humoru, a ten drugi był często postrzegany jako skryta osobowość.

Dużo łatwiej jest jednak określić cechy przywódcy w określonym czasie i określonych warunkach. Współczesny lider w biznesie kojarzy się głównie z takimi cechami jak stanowczość i pewność siebie. Przywódca powinien mieć także doświadczenie poparte sukcesami, które pozwoli mu cieszyć się autorytetem. Ponadto powinien mieć także rozwinięte kompetencje miękkie, a w szczególności umiejętność zarządzania kapitałem ludzkim.

Na szczęście kompetencje przywódcy można przynajmniej do pewnego stopnia rozwinąć. Ważne są tu szkolenia, a w szczególności zainteresowanie się tematyką rozwoju osobistego. Jeszcze ważniejsze jest zaś stałe doskonalenie swoich umiejętności oraz wyciąganie wniosków z popełnionych błędów.

writers