Jak używki wpływają na psychikę?

Jak używki wpływają na psychikę?

Alkohol i wyroby na bazie tytoniu to dwie najpopularniejsze używki na świecie. Uzależnieni od tych substancji uważają, że pomagają one się zrelaksować, a przy tym niwelują stres. Specjaliści są jednak zgodni, alkohol, czy papierosy mogą rujnować samopoczucie i ludzką psychikę.

Czym są używki?

Używki to substancje zażywane w celu pobudzenia układu nerwowego. Zaliczyć można do nich nie tylko papierosy, czy alkohol, ale także np. kawę i herbatę. Cechą immanentną używek jest to, że potrafią szybko i silnie uzależnić i wręcz zniewolić danego człowieka.

O ile okazjonalne wypicie lampki dobrego wina, czy też spożywanie kawy w racjonalnych ilościach nie musi być niczym złym, o tyle uzależnienia od alkoholu, czy też papierosów mogą zrujnować zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jak alkohol rujnuje zdrowie psychiczne??

Osoby uzależnione od alkoholu stopniowo zaczynają cierpieć na coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak:

• Zaburzenia psychiczne – wśród alkoholików stany lękowe, chwiejność nastrojów, czy też depresje występują bardzo często.

• Upośledzenie funkcji poznawczych – nadmierne spożycie alkoholu może zakończyć się problemami z pamięcią, czy też percepcją motoryczną.

• Wzrost poziomu agresji – u alkoholików dużo częściej pojawiają się zachowania agresywne.

Należy też pamiętać, że nawet okazjonalne picie alkoholu może doprowadzać do zachowań, których później bardzo się żałuje. Wyrzuty sumienia nie sprzyjają zaś zdrowiu psychicznemu.

writers