Wpływ sportu na psychikę

Wpływ sportu na psychikę

O tym, że umiarkowana aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne wiadomo od bardzo dawna. Dlaczego jednak uprawianie sportu ma tak zbawiany wpływ na cały ludzkim organizm i psychikę?

Czy sport ma na pewno pozytywny wpływ na psychikę?

Wpływ sportu na ludzkie zdrowie, w tym te fizyczne było przedmiotem niezliczonej ilości badań. Praktycznie wszystkie z nich potwierdzają, że aktywność fizyczna sprzyja poprawie samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia psychicznego. Osoby, które regularnie ćwiczą, zwykle także twierdzą, że przynosi im to wiele wymiernych korzyści i po prostu czują się lepiej.

Z ewolucyjnego punktu widzenia człowiek także jest stworzony do uprawiania sportów. W końcu w czasach prehistorycznych to aktywność fizyczna sprawiała, że człowiek był w stanie zapewnić sobie warunki do życia.

Warto jednak trzymać się zasady, że co za dużo, to nie zdrowo. Nadmierna aktywność fizyczna, czy też nieustanna chęć rywalizacji z innymi może bowiem odbić się już niekorzystnie zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Dlaczego aktywność fizyczna poprawia samopoczucie?

Wśród wielu hormonów w ludzkim organizmie endorfiny kojarzone są wyjątkowo pozytywnie, w końcu w mowie potocznej określa się je mianem hormonów szczęścia.

Endorfiny w dużych dawkach uwalniają się między innymi w czasie wysiłku fizycznego. Ludzie po skończonym treningu mimo zmęczenia często tryskają więc energią, a na ich twarzy pojawia się szeroki uśmiech.

W czasie wysiłku fizycznego rośnie także poziom kortyzolu, który z kolei często spotykany jest pod nazwą hormonu stresu. Wpływ kortyzolu na organizm człowieka często sprowadza się do powiedzenia „walcz albo uciekaj”. Co istotne po skończonym wysiłku fizycznym poziom tego hormonu znacznie spada. Sport faktycznie umożliwia więc pozbycie się negatywnych emocji i sprawia, że poza salami treningowymi człowiek jest mniej zestresowany. Naturalnie taka sytuacja również pozytywnie wpływa na ogólny stan psychofizyczny.

Czy sport może uleczać?

Mniejsze lub większe schorzenia bądź choroby psychiczne dotykają rosnącą grupę ludzi. Nerwica, stany lękowe, depresja, choroby psychosomatyczne uprzykrzają życie wielu osobom. W takich przypadkach zazwyczaj sam sport może nie wystarczyć do całkowitego pozbycia się przykrych objawów. Z pewnością jednak może zmniejszać ich nasilenie i przeciwdziałać nawrotom problemów.

Warto też pamiętać, że sport jest zajęciem silnie pochłaniającym i osoby, które zaczynają regularnie ćwiczyć, zwykle zmieniają dietę na zdrowszą i ograniczają spożycie używek. To zaś także może mieć pozytywny wpływ na stan psychiki.

Jaki sport wybrać i jak często go uprawiać?

Współcześnie niemal każdy człowiek może czerpać radość z uprawiania wielu dyscyplin sportowych. W zasadzie można powiedzieć, że każda aktywność fizyczna będzie dobra, warto więc wybrać taką, którą po prostu najbardziej się lubi. Dla dobrostanu psychicznego duże znaczenie ma także kontakt z innymi ludźmi. Z tego powodu szczególnie dobrym pomysłem jest wykonywanie aktywności fizycznej w grupach.

Same treningi niekoniecznie muszą być bardzo intensywne. Dużo ważniejsze jest to, aby sport uprawiać regularnie.

writers