Wpływ muzyki na psychikę

Wpływ muzyki na psychikę

Czasem można spotkać opinię, że muzyka jest tym dla mózgu, czym sport dla ciała. Jej słuchanie ma więc przynosić wiele pozytywnych efektów na stan ludzkiej psychiki. Czy więc rzeczywiście odpowiednie dźwięki mogą pomóc zachować dobrostan psychiczny?

Jak muzyka wpływa na człowieka?

O tym, że muzyka wpływa na stany emocjonalne, wie chyba każdy. Zależnie od jej rodzaju można poczuć przypływ energii, stan relaksu, ale jednocześnie też wpaść w melancholie, wzruszenie i głęboki smutek.

Sama muzyka może też powodować zwiększenie motywacji i być źródłem inspiracji. Choć w tej kwestii zdania bywają podzielone, to wielu ludzi uważa, że muzyka w tle pozwala im się lepiej skupić na pracy, czy też nauce.

Muzyka a funkcje biologiczne organizmu

Liczne badania udowadniają, że muzyka wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale także na inne systemy w organizmie. Ciśnienie krwi, tempo oddychania, a nawet pobudzenie mięśni są bowiem w pewien sposób determinowane przez dźwięki. Między innymi dlatego, tak dużo ludzi lubi łączyć aktywność fizyczną właśnie ze słuchaniem muzyki.

Jaki gatunek muzyczny jest najlepszy dla psychiki?

Wpływ muzyki na psychikę i całą osobowość ludzi były przedmiotami licznych badań naukowych, które często przynosiły sprzeczne wyniki i zawsze wzbudzały kontrowersje. Niektórzy badacze wskazywali np. na to, że dany typ muzyki wpływa negatywnie na ludzi, inne zaś dawały wręcz przeciwne wnioski.

Prawdą jest to, że wpływ muzyki jest kwestią indywidualną. Ten sam dźwięk na jednych zadziała pozytywnie, a u innych szybko wzbudzi irytację i doprowadzi do pogorszenia nastroju. Przyjmuje się jednak, że tzw. muzyka relaksacyjna działa pozytywnie na samopoczucie niemal każdego.

Czy muzyka może leczyć?

O tym, że muzyka wpływa na zdrowie psychiczne ludzi, świadczy to, że wykorzystuje się ją w celach leczniczych i to od dawien dawna. W antycznych czasach szamani bardzo często wykorzystywali muzykę poprzez różnego rodzaju śpiew i instrumenty w nadziei, że poprawi to stan psychiczny cierpiącej osoby.

Współcześni lekarze czasem korzystają zaś z tzw. muzykoterapii. Jej celem jest wspomaganie procesu zaburzeń i chorób psychicznych, takich jak nerwice, zaburzenia osobowości oaz depresje.

W ostatnich latach stopniowo rozkwitł nawet zawód muzykoterapeuty, który polega właśnie na doborze odpowiedniej muzyki dla cierpiącej osoby. Na ogół muzykoterapeuci korzystają z muzyki poważnej i relaksacyjnej. Choć sama muzykoterapia to wciąż stosunkowo nowa dziedzina nauki, to jej zastosowanie w pewien sposób pomogło już wielu ludziom.

writers