Dieta a zdrowie psychiczne

Dieta a zdrowie psychiczne

Ludzka psychika jest niezwykle zaskakująca i skomplikowana. Na stan zdrowia psychicznego wpływa zaś naprawdę duża ilość czynników. Coraz częściej mówi się także o tym, że również odpowiednia dieta pomaga zachować dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Czy jedzenie naprawdę wpływa na psychikę?

Spożycie niektórych produktów żywnościowych szybko odbija się na samopoczuciu danej osoby. Zjedzenie tabliczki czekolady pozwala błyskawicznie poprawić humor i sprawić, że jest się bardziej wyrozumiałym dla otoczenia. Prawdopodobnie z przyczyn ewolucyjnych ludzie mają także tendencje do lubowania się w wysokokalorycznych posiłkach, takich jak fast food.

Niestety na dłuższą metę spożywanie słodyczy i wysoko przetworzonej żywności odbija się pośrednio i bezpośrednio na stanie ludzkiej psychiki. Możliwe jest także, że złe samopoczucie, czy też chroniczne zmęczenie wywołane jest spożywaniem jakiegoś alergenu.

Dlaczego jedzenie wywiera wpływ na psychikę?

Najważniejszym organem w ciele człowieka jest mózg, ponieważ kontroluje on działanie wszystkich innych narządów. W ostatnich latach coraz częściej dowodzi się jednak, że mózg jest szczególnie mocno związany z układem pokarmowym.

Nieodpowiednia żywność może zaś przyczynić się do braku równowagi flory bakteryjnej, to zaś może skończyć się nie tylko problemami żołądkowymi, ale także psychicznymi.

Co warto jeść dla zdrowia psychicznego?

Tak naprawdę każdy człowiek jest inny, a optymalna dieta możliwa jest do ułożenia wyłącznie przez specjalistę, czyli w tym przypadku dietetyka. Ogólnie rzecz biorąc, należy jeść po prostu zdrowo. Lepiej jest więc skończyć z nadmiernym spożywaniem słodyczy, fast-foodów i wysoce przetworzonej żywności.

Dobra dla zdrowia psychicznego dieta powinna być także bogata w magnez, cynk, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz witaminy, a szczególnie te z grupy B. Warto też spożywać posiłki o odpowiedniej dawce energetycznej, zbyt obfite jedzenie może bowiem prowadzić do uczucia ociężałości i także źle wpływać na samopoczucie.

writers